Terapia – czy warto ją podjąć?

Terapia – czy warto ją podjąć?

Wielu z nas obawia się podjęcia terapii. Wynika to z kilku czynników, najczęściej dotyczą one wstydu, który skutecznie odpycha nas od sięgnięcia po pomoc. Zwykle bagatelizujemy problemy, obawiając się konsekwencji, jakie mogą nas spotkać po przyjrzeniu się naszemu życiu. Terapia zalecana jest jednak każdemu, kto chciałby polepszyć jakość swojego życia i zacząć cieszyć się każdym dniem.

Skuteczna i dobra terapia

Psychoterapie realizowane są w wielu ośrodkach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także w poradniach zdrowia psychicznego. Przed decyzją o podjęciu terapii powinniśmy zasięgnąć nieco informacji o tym, jak ona wygląda i jaki jej rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Służą temu niezobowiązujące spotkania konsultacyjne, podczas których przedstawiamy swój problem. Spotkania tego typu kończą się najczęściej wydaniem diagnozy, odesłaniem na dalsze – specjalistyczne leczenie lub zleceniem badań psychologicznych, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości. Psychoterapia to proces trudny i ciężki, w jej toku często doświadczamy bolesnych odczuć, niekiedy odnosimy również wrażenie, że nasze problemy, zamiast znikać – nawarstwiają się. Psychoterapia w Gorzowie odbywa się w wielu ośrodkach, w których uzyskamy pomoc kryzysową oraz długoterminową. Wiele placówek oferuje również leczenie stacjonarne, które trwa zwykle kilka miesięcy. Osoby, które borykają się z problemami natury psychicznej, mają więc możliwość podjęcia leczenia na oddziałach leczenia zaburzeń lękowych i nerwicowych.

Jednak to leczenie ambulatoryjne jest najczęściej wybieraną formą terapii. Spotkania z psychoterapeutami odbywają się zwykle jeden, lub dwa razy w tygodniu. Podczas sesji terapeutycznych zagłębiamy się w istotę naszych problemów, odnajdując ich przyczynę, a także ukojenie. Pierwszym, najważniejszym krokiem do wyzdrowienia jest znalezienie źródła naszego złego samopoczucia. Istotną rolę odgrywa także nasze podejście – nawet najbardziej wykwalifikowany psychoterapeuta nie pomoże tym, którzy nie wykazują motywacji. Przepracowanie naszych problemów wymaga czasu, niekiedy jest to proces bardzo długi. Decydując się na terapię mamy gwarancję lepszego poznania siebie.

Decyzja o terapii to bardzo ważny, często trudny krok. Jest to jednak krok w przód, dzięki któremu poznamy schematy, jakimi się kierujemy i stawimy czoła tym, które sprawiają nam problemy. Psychoterapia przeznaczona jest nie tylko dla tych, którzy zmagają się z poważnymi dolegliwościami. To często dobra droga do uzyskania awansu lub odkrycia w sobie drzemiących w nas od lat umiejętności.