You are currently viewing Sposoby na usunięcie kleszcza z ciała

Sposoby na usunięcie kleszcza z ciała

Sezon letni sprzyja różnego rodzaju wycieczkom i skłania nas do kontaktu z naturą. Wypad nad pobliskie jezioro czy dalsza eskapada w Bieszczadzkie lasy niosą ze sobą tyle przyjemności, co niebezpieczeństwa. Wszystko to za sprawą kleszczy, o których inwazji coraz częściej alarmują nas stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz media.

Szybkie usuwanie kleszcza

czym usunąć kleszczaWinne są bardzo łagodne, niemal bezmroźne zimy, które pozwalają tym roztoczom na przeżycie do wiosny. Co gorsza, nie musimy udawać się do lasu, aby paść ofiarą tego pajęczaka. Coraz częściej odnotowuje się przypadki pogryzienia przez kleszcze w wydawać by się mogło bezpiecznej pod tym względem aglomeracji miejskiej. Zatem skoro tak łatwo można zostać ofiarą kleszcza, warto dowiedzieć się, czym usunąć kleszcza z ciała oraz jak to zrobić, kiedy już przydarzy nam się ta niemiła przygoda. Kleszcza usuwamy tylko i wyłącznie w sposób mechaniczny przy użyciu odpowiednich narzędzi. Nie należy korzystać z porad, które każą nam pajęczaka przypalać, smarować tłustymi substancjami, alkoholem czy lakierem do paznokci. Owszem, takie zabiegi mogą spowodować, że roztocze odpadnie, jednak poprzedzone będzie to uwolnieniem znacznie większej ilości substancji szkodliwych do naszego organizmu. Dlatego bezwzględnie należy unikać tego typu sposobów. Najprostszym sposobem na poprawne usunięcie kleszcza jest skorzystanie z wąskich szczypców lub pęsety, za pomocą których łapiemy go jak najbliżej skóry i wykonując prosty, równomierny i zdecydowany ruch wyciągamy go z naszej skóry.

czym usunąć kleszczaNie należy kleszcza obracać, bo może to spowodować urwanie się części roztocza, która pozostanie w naszej skórze. Jeśli coś takiego nam się przydarzy, nie rozdrapujmy i nie pogłębiajmy rany na siłę, gdyż spowoduje to jeszcze lepszą drogę dla chorobotwórczych drobnoustrojów do naszego krwiobiegu. Poza pęsetą możemy znaleźć na rynku jeszcze kilka narzędzi, które maja za zadanie ułatwić nam ten zabieg. Karta do usuwania kleszczy, którą wsuwamy pod pajęczaka i odciągamy go od skóry, lasso, którego pętelkę zaciskamy jak najbliżej skóry czy też pompka próżniowa, gdzie na zasadzie wytwarzanego podciśnienia pozbywamy się roztocza z naszej skóry to tylko kilka z dostępnych rozwiązań. Jeśli z kolei jesteśmy miłośnikami leśnych wycieczek, warto abyśmy przyrząd służący do usuwania kleszczy mieli zawsze przy sobie, na przykład w formie specjalnego scyzoryka, który wyposażony został w odpowiednie szczypce.

Bowiem nie tylko sposób usunięcia kleszcza ma znaczenie, ale również czas. Im szybciej pozbędziemy się w nasze skóry niechcianego gościa, tym mniejsze ryzyko zarażenia groźnymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.