Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mogą wpływać na pogorszenie funkcjonowania niektórych narządów człowieka. Problemem przynoszącym szczególny dyskomfort z pewnością jest nietrzymanie moczu, które pojawia się zarówno u kobiet, jak u mężczyzn. Kobiety jednak cierpią na tę dolegliwość znacznie częściej. Kiedy pojawia się podczas śmiania się, kichania, skakania, lub innej aktywności fizycznej z pewnością jest to problematyczne.

Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

leczenie nietrzymania moczuCzęsto nie udajemy się od razu do lekarza, gdy zacznie się problem. Zwlekamy z wizytą, lub też wcale się na nią nie udajemy. Kiedy odwlekamy problem na później, będzie się on nasilał. Nie można wyleczyć się z nietrzymania moczu domowymi sposobami. Jedynie leczenie nietrzymania moczu u ginekologa lub urologa może przynieść efekty. Oczywiście na początek potrzebna jest odpowiednia diagnoza. Badania wykazują, że ponad 60% kobiet nigdy nie zdecydowało się na konsultację z lekarzem. Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu takich jak: nietrzymanie moczu z przepełnienia, będącym wynikiem rozciągnięcia ścian pęcherza w wyniku jego maksymalnego zapełnienia. Kolejnym rodzajem jest naglące nietrzymanie moczu, którego nie jest się w stanie opanować. Problem ten może wynikać z nadwrażliwego pęcherza, a czynnikiem pobudzającym mogą być choroby takie jak cukrzyca. Ostatnim rodzajem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się podczas wysiłku fizycznego.

leczenie nietrzymania moczuZazwyczaj problemy te pojawiają się po 40 roku życia, jednak osoby młodsze również mogą się z tym spotkać. Żeby wyleczyć problem nietrzymania moczu można poddać się operacji wszczepienia pod cewkę moczową polipropylenowej taśmy stymulującej produkcję kolagenu. Kolagenowe włókna zapobiegają wyciekowi moczu. Można też wykonać operację brzuszną, jednak ta operacja powiązana jest z innymi problemami, takimi jak na przykład mięśniaki. Niektórym nie odpowiadają zabiegi chirurgiczne. Zamiast nich można zdecydować się na leczenie osoczem i kwasem hialuronowym w technologii ultradźwiękowej. Wiele osób wybiera tę metodę ze względu na koszt zabiegu, jak i możliwość uniknięcia zabiegu chirurgicznego. Po przebyciu operacji można oczekiwać zwolnienia lekarskiego na mniej więcej cztery tygodnie.

Rekonwalescencja polega na unikaniu aktywności fizycznej i dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Ważne jest też, aby nie wykonywać czynności, które powodowały nietrzymanie moczu. Jeżeli zachorujemy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza po leki przeciwkaszlowe. Po zabiegu przez kilka tygodni należy powstrzymać się od współżycia.

Close Menu