Skuteczna rehabilitacja po operacji

Skuteczna rehabilitacja po operacji

Zwyrodnienia stawów, choroby dziedziczne, czy wypadki przyczyniają się do osłabienia narządów ruchu. Szczególnie narażone na uraz są kolana i biodra – bez ich pełnej sprawności pacjent nie może się poruszać o własnych siłach. Złamanego biodra nie zawsze da się poskładać, zmiany zwyrodnieniowe w kolanach są tak poważne, że ból towarzyszy pacjentowi każdego dnia.

Rehabilitacja po operacji

 rehabilitacja po endoprotezieNa szczęscie dzięki nowoczesnej medycynie można skorzystać z endoprotezo plastyki, czyli zabiegu wszczepienia endoprotezy. Są protezy całościowe i częściowe, kolanowe i biodrowe. Dobry lekarz wszczepi endoprotezę tak, że będzie ,,działać” tak samo dobrze jak prawdziwy staw, a pacjent na powrót będzie się dobrze czuł. Warto jednak zaznaczyć, że operacja to dopiero początek. Po jej wstawieniu pacjenta czeka skuteczna rehabilitacja po endoprotezie. Na czym ona polega i jak długo trwa? Czas trwania rehabilitacji zależy od chorego. Młoda, sprawna osoba szybciej dojdzie do siebie, niż schorowany senior. Ważna jest także wcześniejsza aktywność fizyczna. Osoby prowadzące aktywny tryb życia, mający mocne mięśnie i brak zbędnych kilogramów nie będą miały problemów z rehabilitacją. Osoby spędzające cały dzień za biurkiem, cierpiące na nadwagę (która dodatkowo osłabia stawy), będą miały więcej problemów.

 rehabilitacja po endoprotezieNa początku lekarz zawsze musi ocenić stan zdrowia pacjenta i jego warunki fizyczne, by dobrać odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Po operacji chory uczy się także jak bezpiecznie chodzić o kulach, jak wstawać i jak siadać, by nie odczuwać bólu. To bardzo ważne, bo osoby które nigdy laski ani kuli nie używały mogą się łatwo przewrócić i doznać kolejnego urazu. Z kolei wiele osób traci chęć na ćwiczenia po tym, jak okazuje się że od razu nie mogą wykonywać wszystkich ruchów. Potem rehabilitacja jest nastawiona na przywrócenie ruchomości stawu oraz wzmocnienie mięśni nóg oraz kręgosłupa. Dzięki temu pacjent poczuje się lepiej i szybko wróci do pełnej sprawności. Warto zadbać także o dietę pacjenta. Jeśli ma on nadwagę to może być mu trudniej się poruszać po operacji. Rehabilitację można połączyć z odchudzaniem, dzięki czemu nie tylko chodzenie z endoprotezą stanie się łatwiejsze, ale też zapobiegnie się dalszym zwyrodnieniom stawów.

Podsumowując, odpowiednio prowadzona indywidualna i kompleksowa rehabilitacja pozwoli pacjentowi na szybki powrót do zdrowia. Im szybciej zacznie się ćwiczenia i im bardziej będą regularne tym szybciej pacjent stanie na nogi, dosłownie i w przenośni. Warto zatem po operacji ustalić plan ćwiczeniowy.