Różne rodzaje poduszek medycznych

Różne rodzaje poduszek medycznych

Jest wiele schorzeń, które na wczesnym etapie można wyleczyć czy też znacząco zahamować ich rozwój. Również w przewlekłej chorobie może dojść do powikłań, którym można zapobiec. Są to między innymi żylaki, odleżyny, czy zwyrodnienia kręgosłupa. Jak można z nimi walczyć?

Bardzo przydają się różnego rodzaju poduszki ortopedyczne

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowaNajbardziej znane są poduszki ortopedyczne do spania. Taka poduszka ma kształt fali. Od spodu jest całkiem płaska, od strony szyi ma niewielkie wzniesienie, potem dołek przy uchu i następnie większe wzniesienie. Dzięki temu podczas snu nasza głowa i kręgosłup mają idealne oparcie i nie deformują się. Poduszka jest na tyle sztywna, że dobrze podtrzymuje głowę, a z drugiej na tyle miękka, że wygodnie się na niej śpi, choć trzeba się przyzwyczaić do takiej poduszki. Jest ona szczególnie polecana dla osób ze słabym odcinkiem górnym kręgosłupa. Drugi rodzaj poduszki to poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa. Odleżyny to częste powikłanie powstające u przewlekle chorych którzy stale leżą na łóżku. Są one bolesne i bardzo kłopotliwe. Lepiej jest zawsze zapobiegać niż leczyć, dlatego też poduszki są bardzo przydatne. Są one wykonane z miękkiej, ale nieodkształcającej się pianki, często ma kształt wielu stożków połączonych w jedną poduszkę. Dzięki temu usprawniony zostaje przepływ krwi, a chorego można trochę odciążyć. Stosowane są także materace przeciwodleżynowe.

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowaTrzeci rodzaj poduszki do poduszka przeciwżylakowa. Wyglądem przypomina trochę bardzo dużą poduszkę do spania, też jest w kształcie fali. Stopy kładzione są na najwyższej ,,fali” poduszki, a uda na niższej, tym samym łydki leżą w zagłębieniu. Trzymanie nóg wyżej usprawnia przepływ krwi, nie powstają skrzepy i zatory, a tym samym i żylaki. Poduszka jest tam wygodna, że można nawet z nią spać. Wystarczy też leżeć na niej przez godzinę dziennie, a od razu poczuje się różnicę. Poduszka nie gniecie się, wytrzymuje duże obciążenia i jest wygodniejsza oraz skuteczniejsza niż np. trzymanie nóg wyżej na pufie czy poduszce. Czwarty rodzaj poduszki medycznej to poduszka lędźwiowa. Można ją stosować zarówno podczas siedzenia na krześle, jak i podczas jazdy samochodem. Umieszcza się ją między oparciem a naszymi plecami na odcinku lędźwiowym.

Ma ona łukowy kształt, który dopasowuje się do kształtu ciała. Dzięki temu ten odcinek kręgosłupa zostaje odciążony. Taka poduszka jest niewielka, można ją zabrać wszędzie, a do tego ma poszewkę z miękkiego materiału, który można prać w pralce i który nie uraża delikatnej skóry.

Close Menu