Kosmetyki dla wegan i nie tylko

Kosmetyki dla wegan i nie tylko

Wiele osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej nie tylko unika jedzenia mięsa, ale także nie nosi skórzanych ubrań, czy futer. Są one zrobione ze skór i futer zabitych zwierząt, więc nie wpasowują się w światopogląd osób na diecie wege. Produkty odzwierzęce można znaleźć nawet w szczotkach do włosów (wykorzystywane jest włosie dzika), czy w słodyczach (żelatyna z kości zwierząt w żelkach i galaretkach).

Kosmetyki idealne dla wegan

wegańskie kosmetyki Jednak również nie wszystkie kosmetyki będą odpowiednie dla osób wege. Jak to możliwe? Przy produkcji kosmetyków często stosuje się substancje pochodzenia chemicznego, jak również ekstrakty roślinne, glinki, czy kwasy. Jednak również produkty odzwierzęce mogą się w nich pojawić. Przykładowo lanolina pozyskiwana jest z owczej wełny. Jest wykorzystywana w kosmetykach do ust, włosów, czy w balsamach, ma działanie nawilżające, natłuszczające, często stanowi także bazę dla maści i kremów aptecznych. Również miód wykorzystywany jest w kosmetykach. Miód ma działanie łagodzące, nawilżające, przyspiesza gojenie ran. Dzięki temu sprawdza się przy cerze suchej i wrażliwej, jak również w pielęgnacji włosów – miód może je rozjaśniać. Z innych substancji pochodzenia zwierzęcego warto wymienić także jedwab (niezastąpiony w pielęgnacji włosów), wosk pszczeli (gęsty, silnie natłuszczający, znajduje się także w kosmetykach do makijażu np. w tuszach do rzęs), czy też proteiny mleczne.

wegańskie kosmetyki Co zatem mają zrobić weganie chcący zadbać o swój wygląd? Przede wszystkim powinni kupować wegańskie kosmetyki ze sklepu internetowego specjalizującego się w ich sprzedaży lub ze sklepu ekologicznego. Na opakowaniach kosmetyków trzeba szukać oznaczenia ,,vegan”, ,,produkt wegański”, często pojawiają się też grafiki z króliczkiem. Wtedy nie trzeba sprawdzać całego składu, by wiedzieć, że produkt jest bezpieczny. To duża oszczędność czasu, a poza tym ułatwienie dla osób, które nie znają angielskich nazw składników i np. stojąc przy półce w sklepie nie potrafiłyby znaleźć niewegańskich składników w kremie czy odżywce do włosów. Warto zaznaczyć, że produkty wegańskie często są także ekologiczne i hipoalergiczne. Podsumowując, nie wszystkie kosmetyki są wegańskie o czym warto pamiętać podczas ich kupowania.

Produkty zawierające mleko, miód, jedwab, czy lanolinę powinny być eliminowane przez osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Na szczęście obecnie w sklepach jest taki wybór kosmetyków, że każdy klient znajdzie dobre, bezpieczne produkty pielęgnacyjne bez składników podchodzenia zwierzęcego.