Jak można radzić sobie z menopauzą?

Jak można radzić sobie z menopauzą?

Menopauza to okres przejściowy między okresem rozrodczym, kiedy kobieta może urodzić dziecko, a starością, gdy produkcja komórek jajowych jest już całkowicie zahamowana. Nie jest stanem chwilowym, a stosunkowo mocno rozciągniętym w czasie. Jej objawy mogą występować nawet przez kilka lat. Na szczęście można sobie z nimi radzić. W jaki sposób?

Naturalne terapie na menopauzę

jak naturalnie radzić sobie z menopauząMenopauza sama w sobie nie jest schorzeniem, które wymaga leczenia, jednak towarzyszy jej mnóstwo bardzo uciążliwych objawów. Nie tylko osłabiają one jakość życia, ale też wpływają na samopoczucie kobiety. Panie najczęściej skarżą się na nocne poty, nagłe uderzenia gorąca czy kołatanie serca. Mogą one pojawić się w różnych sytuacjach, co bywa kłopotliwe. Nic zatem dziwnego, że pacjentki około 50. roku życia często pytają ginekologa, jak można naturalnie radzić sobie z menopauzą. Specjalista może co prawda zalecić hormonalna terapie zastępczą (HTZ), niemniej nie jest to często stosowane rozwiązanie, zwłaszcza że jest obciążone ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych (do najpoważniejszych należą: nudności, wysypki skórne, nawracające migreny, utrata włosów i znaczny spadek libido). Alternatywą są naturalne sposoby na klimakterium. Można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, które najczęściej powstały w oparciu o kompozycję wybranych ziół.

jak naturalnie radzić sobie z menopauząZastosowanie w suplementach diety znajdują zwłaszcza dziurawiec, korzeń kozłka i szyszki chmielu. W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się też specjalne urządzenie medyczne, znane już w krajach anglosaskich. Opatentowane zostało w Anglii, tam też przeprowadzono badania medyczne, potwierdzające jego skuteczność. Jak działa? Otóż nosi się w je bieliźnie, umieszczając ok. 10 cm poniżej pępka w okolicy miednicy. Składa się z dwóch części, a kształtem przypomina gruszkę. Zawiera magnes neodym-bor. Urządzenia nie należy ściągać z wyjątkiem momentów, kiedy mogłoby się zamoczyć (kąpiel, prysznic, wizyta na basenie). Jego zwolennicy przekonują, że nie tylko zmniejsza intensywność objawów menopauzy, ale też poprawia stan włosów i skóry oraz dodaje energii. Kosztuje ok. 100 zł i może być bezpieczne użytkowane nawet przez kilka lat. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Menopauza nie musi być czasem trudnym dla kobiety.

Medycyna konwencjonalna i naturalna doskonale sobie z nią radzi. Istnieją środki, które nie powodują skutków ubocznych, a przy tym są skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że niemniej ważny jest styl życia: odpowiednia dawka snu, odpoczynek oraz prawidłowa dieta i aktywność fizyczna.

Close Menu