Gry też mogą być uzależnieniem

Gry też mogą być uzależnieniem

Hazard to gra o wszystko. Poświęcić można przyjaciół, dom, rodzinę, a przede wszystkim przyszłość i czas. Zaczyna się niewinnie. Wypełnienie prostego kuponu losowymi liczbami. Zakup zdrapki w kiosku. Pójście z kolegami do kasyna. Tak dla zabawy.

Ośrodek leczenia współczesnych uzależnień

ośrodek leczenia uzależnień od hazarduU większości poważnych uzależnień znaleźć można taki sam początek – robić coś dla zabawy. Co wtedy, gdy zabawa przestaje być śmieszna? Wyobraźcie sobie Andrzeja, wysokiego mężczyznę, który na terapię przychodzi już siódmy raz. Cały czas próbuje, cały czas przegrywa. W swoim życiu wziął kilkanaście chwilówek i kilka dużych kredytów. Miały być ogromne pieniądze, szczęście miało wreszcie zapukać do drzwi jego domu. Tak się jednak nie stało. Żona go zostawiła, koledzy przestali się do niego odzywać. Stracił dużo więcej, niż pragnął wygrać. Uzależnienie od hazardu jest tematem bardzo ciężkim, zarówno dla samego poszkodowanego jak i jego rodziny. Jeśli przymus grania, mimo przegranych, stale występuje, to można już mówić o takim zjawisku. Hazardziści bardzo rzadko się odgrywają. W wielu grach losowych, np. automatach istotny jest niski próg wejścia. Jeśli na kilkanaście prób rozgrywek, grającemu uda się trafić większą sumę to często jest ona mniejsza, niż ilość poświęconych środków. Zwłaszcza, jeśli ponowna chęć wygrania przeważa i małe zwycięstwo staje się dużą klęską. Kluczowe w rozumieniu uzależnienia od hazardu jest marzenie o wygranej, wraz z realizacją starannie ułożonych planów.

leczenie uzależnieńMowa tu o złudnej kontroli swojego życia. Przegrana, u uzależnionego hazardzisty, rodzi ogromną frustrację i stratę panowania nad swoimi działaniami. Pojawiają się wybuchy złości, napady agresji, i to najbliższe otoczenie odczuwa skutki nieudanej gry. Jak we wszystkich tego typu nałogach, w leczeniu istotne jest przyznanie samemu przed sobą, że ma się problem. Następnym, bardzo ważnym krokiem jest akceptacja swojego przymusu i chęć zmiany nawyków. W Polsce funkcjonuje niejeden ośrodek leczenia uzależnień od hazardu. Terapia przede wszystkim polega na rozmowach grupowych, wraz z wykwalifikowanym terapeutą, który prowadzi dyskusję na tematy związane z wyrażaniem emocji lub budowaniem poczucia własnej wartości. Właśnie to drugie jest często mocne zaburzone, gdyż uzależniony twierdzi, że jedyną metodą mogącą zapewnić szczęście jest zdobycie bogactwa.

Problemy z wyrażaniem emocji, zwłaszcza tych nieprzyjemnych, może prowadzić do nałogów w ogóle, bo człowiek w ten sposób daje ujście swoim nagromadzonym napięciom. Terapia to też szukanie nowych rozwiązań, między innymi sposobów relaksacji, czy poprawnej komunikacji z otoczeniem.