Dyskopatia szyjna – objawy (C5, C6, C7, L4, L5)
Dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna – objawy (C5, C6, C7, L4, L5)

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa stają się coraz powszechniejsze, nawet wśród młodych osób. Jedną z nich jest dyskopatia. Jakie objawy świadczą o wystąpieniu choroby dyskowej? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

DYSKOPATIA – CO TO TAKIEGO?

Dyskopatia
Dyskopatia

Statystyki dowodzą, że zespoły bólowe – korzeniowe, należą do najczęściej odczuwanych przypadłości. Szacuje się, że blisko 30 proc. ludzkości odczuwa bóle pleców, natomiast 10 proc. – bóle szyjne. To właśnie te ostatnie charakteryzują się największym nasileniem, a ich objawy są znacznie bardziej uciążliwe, niż w przypadku dolegliwości lędźwiowych, przez co często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną odczuwania bólu jest choroba dyskowa kręgosłupa szyjnego, potocznie zwana dyskopatią.
Dyskopatia powstaje w wyniku urazu mechanicznego lub przeciążenia kręgosłupa. W momencie, gdy jeden z krążków międzykręgowych ulega uszkodzeniu, dochodzi do tzw. uwypuklenia. Penetracja zazwyczaj postępuje w kierunku tylnym, w wyniku czego następuje ucisk na nerwy, a osoba chora odczuwa silny ból. Zależnie od wielkości wypuklin, rozróżnia się następujące rodzaje zespołów bólowych:

• Topalgia – jest to ból miejscowy, który powoduje podrażnienie nocyceptorów w zewnętrznej części pierścienia, jak również więzadła podłużnego tylnego;
• Myalgia – ból mięśniowy będący następstwem odruchowego napięcia mięśni przykręgosłupowych;
• Ból Neurogenny – spowodowany jest uciskiem korzenia rdzeniowego;
• Telagia – jest to ból rzutowany, czyli odczuwany w miejscu odległym od uszkodzenia dysku.

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej zespoły bólowe mogą wystąpić równocześnie.

DYSKOPATIA SZYJNA – OBJAWY

Dyskopatia szyjna
Dyskopatia szyjna

Jeżeli odczuwany ból utrzymuje się przez kilka dni, najprawdopodobniej mamy do czynienia z ostrym zespołem bólowym, który najczęściej jest wynikiem silnego skurczu mięśni. Jeżeli jednak objawy mają charakter długotrwały, możemy mówić o przewlekłym zespole bólowym, który najprawdopodobniej jest wynikiem choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego. W zależności od rodzaju zmian zwyrodnieniowych, można rozróżnić następujące objawy:

  • Wypuklina jądra miażdżystego – związana jest z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, czyli łącznotkankowej warstwy krążka. Charakteryzuje się bólem promieniującym do kończyn górnych;
  • Mielopatia – jest to zespół objawów świadczących o ucisku na rdzeń kręgowy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do osłabienia kończyn dolnych;
  • Stenoza kanału kręgowego – dochodzi do niej w momencie, gdy struktury kości i więzadeł wrastają do kanału kręgowego. Stenoza objawia się drętwieniem lub nawet niedowładem kończyn dolnych.

Dyskopatia C5 C6 C7 L4 L5

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego dają wyraźne objawy neurologiczne, przy czym choroba każdego z odcinków może objawiać się inaczej. Dyskopatia C5 C6 objawia się rwą ramienną z promieniowaniem do przyśrodkowej części łopatki, niedoczulicą i parestezjami kciuka, osłabieniem odruchu, niedowładem, a w pewnych przypadkach nawet zanikiem mięśnia dwugłowego, ramiennopromieniowego i zgniataczy grzbietowych nadgarstka.
Dyskopatia C6 C7 może natomiast powodować rwę ramieniową z promieniowaniem do grzbietu dłoni, niedoczulicę i parestezje palca środkowego oraz osłabienie odruchu i niedowład mięśnia trójgłowego.

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego dają zbliżone objawy neurologiczne, z tym, że ulokowane w kończynach dolnych. Przykładem może być tu dyskopatia L4 L5, której objawami są: rwa kulszowa z promieniowaniem wzdłuż bocznej powierzchni kończyny dolnej, niedoczulica i parestezje palucha oraz niedowład i zanik mięśni strzałkowych i zgniataczy grzbietowych stopy i palców.