You are currently viewing Angiolog, czyli „lekarz od żył i tętnic”

Angiolog, czyli „lekarz od żył i tętnic”

Angiologia to nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym. Skupia się przede wszystkim na rozpoznaniu i leczeniu chorób naczyń tętniczych, żylnych i mikrokrążenia. Choroby wchodzące w skład angiologii to m.in. miażdżyca, zakrzepica tętnicza i żylna, a także choroby nowotworowe układu krążenia. Przede wszystkim jednak angiologia zajmuje się leczeniem żylaków, a lekarz angiolog nazywany jest potoczenie „lekarzem od żył i tętnic”, co oczywiście jest uzasadnione.

Angiolog – kto to taki?

Sama angiologia opiera się o naprawdę wiele dziedzin z medycyny. Lekarz angiolog współpracuje więc m.in. z chirurgiem naczyniowym, neurologiem bądź immunologiem. Wszystko zależy od schorzenia, z jakim mierzy się pacjent i jaka cześć organizmu została zaatakowana przez chorobę. Opierając się na swoim doświadczeniu, wieloletni angiolog z Krakowa będzie umieć skutecznie pokierować leczeniem lub skierować pacjenta do innego specjalisty, co może pomóc w dalszej diagnostyce. Angiolog ma wiedzę w zakresie układu naczyniowego i limfatycznego, jednakże jego praca jest skuteczniejsza, gdy może współpracować z innymi lekarzami. Jest to ważne, jeśli przewiduje się wprowadzenie leczenia chirurgicznego u pacjenta.

Do angiologa zazwyczaj zgaszają się pacjenci z dolegliwościami kończyn dolnych. Do takich objawów można zaliczyć m.in.: skurcze i pieczenie nóg, opuchnięcie nóg i kostek, uczucie tzw. ciężkich nóg, żylaki lub drętwienie kończyn. Wymienione sygnały mogą sugerować problemy z krążeniem. W takim przypadku należy obserwować stan skóry i śledzić pojawiające się zmiany, ponieważ gdy dochodzi do zaburzeń tkankowych, na skórze pojawiają się sine bądź brązowe wykwity. U angiologa pojawiają się również osoby mające problemy z odczuwalnym bólem za mostkiem, przedłużającym się kaszlem i regularnymi dusznościami, co angiolog może uznać za zator tętnicy płucnej. Diagnostyka prowadzona przez wieloletniego angiologa pozwala wykryć nawet najdrobniejsze zmiany w układzie żylnym, a to wszystko dzięki tzw. badaniu dopplerowskiemu (USG Dopplera). Jest to badanie diagnostyczne, które pozwala sprawdzić stan żył i tętnic, ale również przydaje się w znalezieniu tętniaków, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta. Badanie dopplerowskie jest całkowicie bezbolesne i nie ingeruje w organizm.

Angiolog nazywany jest „lekarzem od żył i tętnic”, a więc jeśli istnieje podejrzenie jakichkolwiek schorzeń układu naczyniowego lub limfatycznego, należy zgłosić się do specjalisty. Ważne jest, żeby nie bagatelizować zmian skórnych i pozwolić działać lekarzowi. Doświadczony angiolog będzie umiał przeprowadzić gruntowny wywiad medyczny i postawić trafną diagnozę, dzięki której pacjent dostaje szansę, żeby poprawić jakość i długość swojego życia.